Mother Baby Bonding

השראת הנקה

להניק את התינוק שלך ללא הריון

השראת הנקה הוא תהליך שבו אם מניקה את תינוקה מבלי שחוותה הריון.

בעמוד זה תוכלי למצוא מידע שנאסף על ידי נשים שחוו את התהליך של השראת הנקה. הוא לא נועד למכור או לשווק משהו, אלא רק לנסות לתת מידע ולהפיג את הבדידות שבתהליך 

חשוב לציין שאנחנו לא נשות מקצוע ולכן מומלץ מאוד להתייעץ עם יועצת הנקה ורופאה המלווה תהליכי השראת הנקה.

Nursing Newborn

רקע

התגלית הזו שאפשר להניק גם בלי הריון הייתה אחת התגליות המרגשות עבורי ולדעתי גם הייתה הרגע שבו השלמתי עם תהליך הפונדקאות.

נכון התהליך לא קל (הוא יותר קל ממה שחשבתי שהוא יהיה), אבל הוא שווה כל רגע. עבורי התהליך כשלעצמנו היה משמעותי וחיבר אותי לכל ההריון ואפילו חיבר את בן השש שלנו לתהליך ובעצם התחיל להרגיל אותו "על יבש" לזה שאמא לא פנויה כל הזמן, כך שעוד לפני הלידה מצאנו דרכים להתנהל כשאני לא פנויה ומשחקים שאפשר לשחק תוך כדי הנקה/שאיבה.

איך תהליך השראת ההנקה עובד? בתחילה אנחנו מדמות תהליך של הריון בגוף על ידי לקיחת גלולות למניעת הריון (הידעתן שמה שגלולות למניעת הריון עושות זה לדמות הריון וכך הגוף יודע לא להכניס להריון?) ובנוסף לוקחים גלולה שנקראת מוטליום (Domperidone), זוהי גלולה שנועדה למנוע בחילת והקאות ותופעת הלוואי שלה היא שהיא מעלה את הורמון הפרולקטין, זהו הורמון שאחראי על ייצור החלב בבלוטת החלב שבשד. לאחר מספר חודשים מפסקים עם הגלולות ומיד מתחילים לשאוב חלב עם משאבת חלב חזקה כל 3 שעות, באופן הזה אנחנו בעצם אומרות לגוף הייתה לידה תתחיל לייצר חלב. הופעת החלב יכולה להתרחש לאחר מספר ימים או שבועות, צריך להמשיך עם המוטליום ולשאוב באדיקות כל 3 שעות. בשלב הזה ניתן להוסיף גם עשבי מרפא, אך היעילות שלהם לא הוכחה באופן מחקרי. 

מחקרים הראו שחלב אם שמיוצר בתהליך השראת הנקה זהה לחלב אם שמייצרת אישה אחרי לידה החל מהיום ה10 לאחר הלידה (בעשרת הימים הראשונים אישה אחרי לידה מייצרת קולוסטרום שאותו לא מייצרת אישה בתהליך השראת הנקה).

חשוב לזכור שכל אישה מגיבה באופן שונה לפרוטוקול, לא כולן מגיעות להנקה מלאה, אך כל הנקה (מלאה, חלקית, יבשה) מייצרת חיבור ומספקת לתינוק את תחושת הביטחון והשייכות.

הפרוטוקול

הפרוטוקול המוביל להשראת הנקה פותח על ידי ד"ר ג'ק נוימן וד"ר לאונור גולדפרב - תוכלו למצוא אותו בקישור זה.

6 חודשים לפני תאריך הלידה המשוער מתחילות ליטול גלולה למניעת הריון שמכילה גם פרוגסטרון וגם אסטרוגן (אחת הגלולות המומלצות לתהליך היא יסמין), גלולה ביום ללא הפסקה בין החבילות + מתחילות ליטול מוטליום, המינון המומלץ לפי הפרוטוקול הוא בשבוע הראשון 10 מ"ג 4 פעמים ביום ולאחר מכן להעלות את המינון ל20 מ"ג 4 פעמים ביום. בארץ מרבית יועצות ההנקה ממליצות על מינון שנע בין 30-60 מ"ג ביום מאחר ולתרופה יש תופעת לוואי נדירה של בעיות לבביות. מסיבה זו מומלץ להיות במעקב אק"ג בעת נטילת התרופה (בדיקה קצרה אצל האחות בקופת חולים).
6 שבועות לפני תאריך הלידה המשוער מפסיקות ליטול את הגלולה למניעת הריון, ממשיכות ליטול את המוטליום ומתחילות לשאוב כל 3 שעות (ביומיים הראשונים מומלץ לשאוב כל שעתיים). ההמלצה היא לשאוב עם משאבה בדרגת בית חולים עם עוצמת שאיבה חזקה (כגון מדלה סימפוני או ספקטרה S1. את המדלה משכירים ואת הספקטרה קונים).
פרוטוקול השאיבה המומלץ הוא:
לשאוב 5-7 דקות
לעסות את החזה - דוגמאות לעיסוי חזה ניתן למצוא בקישור זה
לשאוב עוד 5-7 דקות  

 

* כדאי לדעת - ישנם פרוטוקלים נוספים מלבד הפרוטוקל של נוימן & גולדפרב המתואר בעמוד זה, ישנם פרוטוקלים מקוצורים (שניתן להתחיל סמוך ללידה), פרוטוקלים ללא גלולות ופרוטוקלים ללא מוטליום. 


 

טיפים מנצחים

* שימו לב כי מאחר והטיפים הגיעו מאימהות שונות ייתכנו סתירות בין הטיפים השונים
1. עוצמת שאיבה - אפשר ללמד את הגוף לייצר חלב גם בעוצמת שאיבה נמוכה, אין צורך להכאיב לגוף.

2. חומר מסכך - מומלץ למרוח על הפטמות חומר מסכך לפני כל שאיבה (כמו שמן קוקוס או משחת לנסינו).

3. סחיטות ידניות!  - בסוף כל שאיבה מומלץ לסחוט את החזה ידנית, באופן זה את מרוקנת את השד לגמרי ומאותתת לגוף לייצר עוד חלב.

4. Power Pump - במידה ואת מרגישה שכמויות החלב לא עולות נסי לעשות Power Pump: שאבי במשך 20 דקות - נוחי 10 דקות - שאבי במשך 10 דקות נוספות - נוחי 10 דקות - שאבי במשך 10 דקות > עשי זאת פעם ביום בשך כמה ימים רצופים.

5. משאבות נסתרות  - הכירי את משאבות Elvie וWillow - אלו משאבות ניידות שניתן להכניס לתוך החזייה ולהתנהל איתן בחופשיות. הן מאוד יקרות והעוצמה שלהן לא חזקה כמו משאבות בדרגת בית חולים, אבל הן יאפשרו לך להתנהל בחופשיות ולא להיות צמודה לבית כל 3 שעות.

6. תיסוף -  במידה ותצטרכי לתת תוספי מזון לתינוקך ישנה אפשרות לחבר בקבוק לצינורית המוצמדת לשד כך שהתינוק יונק מהשד ומגרה את השד לייצור חלב בזמן שהוא מקבל את המזון שלו מהבקבוק. ישנם 2 סוגים: sns של מדלה וlactaid ובנוסף אפשר להכין לבד.

7. שינה בלילה - למרות שההמלצה היא לשאוב לפחות פעם אחת במהלך הלילה, ישנן נשים שמרגישות ששינה רצופה משפיעה לטובה על ייצור החלב שלהן.

8. עיסוי לפני שאיבה - בפרוטוקול השאיבה מומלץ לעשות עיסוי ראשון לפני שמתחילים לשאוב, זה משחרר את החלב ומאפשר לו לזרום מהר.

9. תהיי בטוב - הפקטור הכי משמעותי בייצור חלב הוא המצב הרגשי של האם, תשאבי כשאת רגועה, שבעה ואם אפשר גם שמחה. תקשיבי לדמיון מודרך, תראי סרטונים של תינוקות או תעשי בינג' בנטפליקס, העיקר שיהיה לך נעים.

10. תאום ציפיות - הגיעי לתהליך כשאת מוכנה לברך על מה שיגיע, תתכונני לכך שאולי לא תגיעי להנקה מלאה וקבלי בברכה כל רגע של הנקה וחיבור עם תינוקך. תזכרי שלא משנה אם הצלחת להניק יום, שבוע, או חודש זה מדהים! וכל טיפת חלב אם שקיבל שווה זהב כי אם לא היית עושה את התהליך הוא לא היה מקבל בכלל.

11. חזיית שאיבה - לפני שאת מתחילה את התהליך דאגי לרכוש חזיית שאיבה, זוהי חזייה עם חורים בפיטמות כך שהידיים שלך תהיינה חופשיות בזמן השאיבה, יש למדלה חזיות מצוינות ויש גם באליקספרס חזיות טובות.

12. יועצת הנקה - מומלץ מאוד לעבור את התהליך בליווי של יועצת הנקה עם ניסיון בהשראת הנקה אשר קרובה לאזור מגוריך כך שתוכל ללוות אותך גם לאחר הלידה.

13. הקפאת חלב - כדאי לשמור ולהקפיא כל טיפת חלב שנוצרת במהלך השאיבות כדי שתוכלי לתת לתינוקך במידה ותרצי לתסף או לנוח. מומלץ להקפיא את החלב בשקיות חלב כשהן שוכבות כך יהיה קל יותר לאחסן אותן. הוראות לאחסון חלב ניתן למצוא בקישור זה.

14. את לא לבד - ברגע שהתינוק נולד אם תגיעי למצב שאת מתמודדת עם מיעוט בחלב, את בדיוק כמו כל אישה אחרת שמתמודדת עם מיעוט בחלב אחרי הלידה! יש הרבה שמתמודדות עם זה ויש המון טיפים, שיטות וייעוץ איך להגביר ייצור חלב.

15. כמויות - מומלץ מאוד לשאוב ולא להתעסק בכמויות, אבל מאחר וכולנו עשינו את זה והתעסקנו בלי סוף בכמויות הנה הכמויות שתינוק צורך בכל הנקה מהרגע שנולד: יממה 1 עד 5 מ"ל. יממה 2 5-15 מ"ל. יממה 3 15-30 מ"ל. יממה 4 30-45 מ"ל. יממה 5 45-60 מ"ל. יממה 6 והלאה 60 מ"ל, לקראת גיל חודש מתחילים בהדרגה לעלות לכיוון של 90-100 מ"ל.

16. משאבה - ההמלצה בדר"כ היא להשכיר את משאבת מדלה סימפוני, אך מאחר ומדובר על מספר חודשים (לרוב גם אחרי הלידה) העלות הכלכלית היא גבוהה ולכן יש נשים שממליצות לרכוש את משאבת ספרטרה S1 שנחשבת גם היא בדרגת בית חולים והעלות שלה בהזמנה מחו"ל שווה לחודש השכרה + החלקים של מדלה סימפוני (בסביבות 700 ש"ח).

17. לשאוב גם אחרי הלידה - מאחר וכנראה תגיעי ללידה עם כמויות גדולות מאשר התינוק שלך יצורך בימים הראשונים, חשוב מאוד שתקפידי על שיגרת השאיבות הרגילה כדי שהגוף לא יוריד את הכמות שהוא התרגל לייצר, בדרך כלל תוך 5-7 ימים התינוק יצרוך כבר את הכמות שאת מייצרת.

18. גוף נפש - המצב הנפשי והרגשי שלנו משפיע על כמות החלב שאנו מייצרות, מומלץ לשלב דמיון מודרך, מדטיציה או כל דבר אחר שאת מתחברת אליו ויעזור לך לשלב את הגוף, הנפש והתודעה בתהליך. אני עשיתי מפגש חד פעמי של היפנוזה אצל חיותה גורן שמאוד עזר לי לשחרר ולהרגע, היא מקליטה את הסשן וכל פעם שהרגשתי צורך להתחבר למהות של התהליך הקשבתי לו.

19. תקשיבי לעצמך - אחרי שתקראי, תלמדי, תתיעצי ותתנסי תעצרי ותקשבי לעצמך. כל גוף הוא שונה ורק את יודעת מה נכון עבורך.