ברוכים הבאים לספרייה של מפתח Soul, כאן תוכלו למצוא כתבות, סרטונים ומאמרים אקדמאיים העוסקים בתקשורת מקרבת ופסיכולוגיה חיובית, תוכלו להכיר גישות שונות העוסקות בכוחו של האדם לעצב את מציאות חייו וללמוד על השפעתן של אמונות, מחשבות ומילים על מציאות חייכם.

הספרייה

הרגע שהכי קשה לאהוב את הילד שלנו, הוא גם הרגע שהוא הכי זקוק לאהבה

אורי אשכנזי

גישת התקשורת המקרבת מלמדת אותנו כי מאחורי כל פעולה, תגובה או התנהגות קיים צורך

תקשורת מקרבת היא דרך חיים וגישה אשר פותחה בשנות ה60 על ידי מרשאל רוזנברג במטרה להציע כלים לתקשורת המגבירים את החיבור לעצמנו ולאחרים. תקושרת מקרבת היא דרך להסתכל על העולם ועל אינטראקציות אנושיות דרך משקפיים של צרכים, כשאנו מבינים את הצרכים שמניעים אותנו ואת מי שנמצא סביבנו אנחנו מצליחים לקיים קשרים ולפתור קונפלקטים ממקום של קרבה, הכלה ושיתוף פעולה.

לצפייה בהרצאה הראשונה (מתוך 4) של מארשל רוזנברג על יסודות התקשורת המקרבת

Making Funny Face

הסבל פג כשנותנים לו להתבטא, כשנכנעים, אפילו לעצבות

אנטואן דה סנט-אקזופורי

כשכעס עולה אנחנו מוצפים.
רובנו לא למדנו לשהות בהצפה רגשית ולכן כשכעס עולה אנחנו מנסים להיפטר מהאנרגיה הזו. הדרך שלנו “להיפטר” ממנה היא על ידי זה שאנחנו הודפים אותה (בדרך כלל על מישהו אחר). בין זה בצעקות, מכות, קללות או בנינו לבין עצמנו בתכנונים “מה נעשה לו”.
אבל ישנה דרך אחרת להכיל את ההצפה הזו והדרך הזו היא לשהות בה, לא להיבהל ממנה, להתקרב לעצמנו ולזהות מה נמצא מתחת לכעס, האם זהו פחד? עלבון? בדידות? עצבות?ישנן דרכים שונות לתת מקום להצפה, חלקן עוברות דרך הקשבה  הקשבה ל
גוף, חלקן דרך הקשבה לנפש, לרוח או דרך ביטוי של התודעה.

להורדת גלגל פתרון בעיות המציע רעיונות לפועלות אשר יסיעו לילדכם להתקרב לעצמם בשעת כעס.

פגיעות היא הדבק שמחזיק מערכות יחסים

ברנה בראון

לאפשר לעצמנו להיות פגיעים זו המתנה הנפלאה ביותר שאנו יכולים להעניק לילדנו

ד"ר ברנה בראון מדברת בהרצאתה "העוצמה שבפגיעות" על אחד ממפתחות הקסם שיכולים להפוך את ילדנו לאנשים רגישים, קשובים ובריאים בנפשם. לרוב אנחנו מנסים להגן על ילדנו בכך שנחסוך מהם את העצב והכאב שאנו חווים. אך בפועל ככל שנשתף אותם, שנסמוך עליהם, ככל שנאפשר לעצמנו להיות פגיעים לידם כך אנו נעצים אותם, כך נלמד אותם לחוות רגשות ולבטא אותם. נלמד אותם שביטוי של כאב, בכי, עצבות ופגיעות מביאים לשחרור והם מבטאים עוצמה ולא חולשה.

הנעת עובדים

ככל שתתמקדו בחוזקות של ילדכם כך תעזרו להם להם להצליח ולהיות מאושרים יותר

ככל שאני מקבל את עצמי כפי שאני, אני מאפשר לעצמי להשתנות

קרל רוגרס

כשילד מכיר בחוזקות שלו ומשתמש בהן במהלך היום יום הוא למעשה מגדיל את הפוטנציאל שלו להצלחה, הוא יהיה מאושר יותר, מסופק יותר ושביעות הרצון שלו תעלה.

במחקר גדול שערכו סליגמן ושותפיו הם קראו מעל 200 חיבורים העוסקים במידות טובות. החיבורים נלקחו מכל התרבויות המוכרות בעולם, כגון: כתבי אריסטו, קונפוציוס, התנ"ך והתלמוד, הקוראן האופנישדות ועוד. החוקרים מצאו כי ישנה הסכמה נרחבת בכל המסורות הקיימות מזה כשלשת אלפים שנה על שש קבוצות של מידות טובות: חוכמה וידע, אומץ, אהבה ואנושיות, צדק, מתינות וריסון, רוחניות ונשגבות. מתוך 6 המידות הטובות הם גזרו 24 חוזקות בסיסיות הנקראות חוזקות חותם.

לחצו על הקישור למילוי שאלון VIA וגלו מה הן חוזקות החותם שלכם ושל ילדכם

לדאוג זה כמו להתפלל למשהו שאתה לא רוצה שיקרה

מחקרים חדשים קובעים שהלחץ עשוי להזיק לכם רק אם תאמינו בכך

הפסיכולוגית קלי מק'גוניגל מספרת בהרצאתה "איך להתידד עם הלחץ" על מחקר אשר עקב אחרי 30,000 מבוגרים בארה"ב במשך 8 שנים והראה שאנשים שחוו תחושה גבוהה של לחץ היו בסיכון תמותה גבוה ב-43%. אך נתון זה נכון רק לגבי האנשים שהאמינו שהלחץ מזיק לבריאות. כלומר אנשים שחוו לחץ אבל לא חשבו שהלחץ מזיק להם לא היו בסיכון גבוה יותר למות. למעשה, הם היו בסיכון התמותה הנמוך ביותר מכל יתר המשתתפים במחקר, כולל אנשים שחוו לחץ נמוך.

לחצו על הקישור לצפיה באתר TED בהרצאתה של מק'גוניגל על אמונה יוצרת מציאות

Change your words change your world

לשפה ולמילים יש תפקיד מכריע בעיצוב המציאות שלנו

המבנה של השפה שאנו רגילים להשתמש בה משפיע על האופן שבו אנו מבינים את סביבתנו, הלשון שבה אנו מדברים מעצבת את דרך החשיבה שלנו ואת האופן שבו אנו מתבוננים בעולם. לכן שינוי השיח תוך בחירה מודעת במילים בהן נרצה להשתמש יבאו בעקבותיהם שינויים במציאות שלנו.

נסו להתמקד בצד החיובי של מה שתרצו להגיד, למשל אל תגידו "אני לא יכול" חשבו טוב מה אתם כן יכולים לעשות בתוך הסיטואציה ובחרו להציג את החלק הזה, אל תאמרו "אין לי זמן" אלא ציינו את הזמן שבו תוכלו להתפנות.

העצמה אישית

לא נכשלתי רק מצאתי אלפי דרכים שלא עובדות

תומס אדיסון

פרוספר דווק טוענת כי לכל ילד (ומבוגר) יש אמונות ותבניות חשיבה ביחס לעצמם וביחס ליכולתיהם

בספרה כוחה של נחישות טוענת דווק כי השפעה של התבניות האלו על חייו של הילד היא מכרעת. דווק מבחינה בין ילדים הנוטים לחשוב בתבנית חשיבה מקובעת ביחס ליכולותיהם וכישרונותיהם, לבין אלה שתבנית החשיבה שלהם מתפתחת, היודעים שכישרונות ויכולות אפשר לבנות ולפתח עם הזמן. הראשונים יחיו בניסיון מתמיד להוכיח את עצמם, ואילו האחרונים ילמדו מכל כישלון וישכילו להפוך מפלות לניצחונות עתידיים.

לחצו על הקישור לקריאת הכתבה מאת פרופ' דווק באתר nrg ולמדו כיצד מחשבה יוצרת מציאות

שחיקת עובדים

אמונה אינה עוקרת הרים ממקומם אלא מציבה אותם במקומות שאין בהם הרים כלל

פרדריך ניטשה

מחקרים מראים שלאמונות האדם יש השפעה ממשית על המציאות שלו

בתחום הרפואה אפקט הפלאסבו, הוא אפקט שבו החלמה אינה מיוחסת לתרופה או טיפול מסוים אלא לדפוסי המחשבה, האמונות והצפיות של החולה. כיום אפקט הפלאסבו אינו מיוחס רק לתחום התרפות והריפוי אלא הוכח כי הוא קיים גם בתחומים נוספים של חיינו. במחקר שערכו חוקורת מאוניברסיטת הרווארד הן מצאו שעובדות ניקיון שנאמר להן כי פעולת הניקיון נחשבת פעילות גופנית ירדו במשקל יותר מעובדות ניקיון בקבוצת הביקורת (Crum & Langer, 2007). כלומר לאמונה של עובדות הנקיון כי פעולות הנקיון גורמות לירידה במשקל הייתה השפעה ממשית על מציאות שלהן והן ירדו במשקל יותר מעובדות נקיון שעשו את אותן פעולות בדיוק אבל לא האמינו שהפעולות הללו יגרמו לירדיה במשקל.

לחצו על הקישור לקריאת המאמר המלא בנושא חשיבה חיובית

Jumping in the Leaves

האושר דווקא כן צומח על העצים

מחקרים מראים כי למגורים בסביבה ירוקה יש השפעות חיוביות על הרווחה הנפשית

תוצאות מחקר שנערך בבריטניה מצביעות על כך שהגישה לפארקים עירוניים מטופחים מועילה לבריאות הציבור. מתיו וויט, אחד ממחברי המאמר, מסביר שהחידוש של המחקר הוא משך הזמן של ההשפעה המיטיבה. בני אדם עושים כל מיני דברים כדי להיות מאושרים יותר: הם שואפים לקידום בעבודה, להעלאה במשכורת או מתח מתחתנים, אבל הבעיה היא שבתוך חצי שנה עד שנה הם חוזרים לרמת שביעות הרצון הבסיסית שלהם. בעוד שמנתוני המחקר עלה שגם אחרי שלוש שנים בסביבה ירוקה, שביעות הרצון של תושבים הגרים באזורים ירוקים נשארה גבוהה יותר משביעות הרצון של תושבים הגרים בשכונות אחרות.

לחצו על הקישור לקריאת הכתבה המלאה באתר הארץ ולמדו על הקשר בין אושר וסביבה

אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך, ודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות

רבי נחמן 

מחקרים מראים כי התפיסות הנמצאות בתת המודע משפיעות באופן לא מודע על המציאות שלנו

אחד האפקטים המסייעים לחזק את הטענה כי לתכנים הלא מודעים יש השפעה על המציאות הוא אפקט ההטרמה (priming), אשר הוכיח בניסויים רבים כיצד חשיפה לא מודעת לגירוי מסויים משנה את ההתנהגות של האדם שנחשף לגירוי. כלומר אסוציאציות ומחשבות המתעוררת בתת המודע משפיעות על רגשות, התנהגויות, ואפילו על ביצועים קוגנטיביים.

להתנסות בהשפעתו של אפקט ההטרמה צפו בסרטון של נמרוד הראל

הימים החשובים ביותר בחייו של אדם הם היום שהוא נולד והיום שבו הוא מבין למה הוא נולד

ניק ווציצץ

 ניק ווציצ'ץ' מלמד אותנו כי לכל אחד מאתנו יש יעוד בעולם הזה

ניק וויצ'יץ' מוכר בכל העולם בזכות הרצאותיו מעוררות ההשראה והעובדה שהוא מנהל חיים מלאים בלי ידיים ובלי רגליים. כשהיה בן עשר ניסה ניק להתאבד בטביעה אבל התחרט, ומאז הוא לקח את חייו לכיוון חדש ומעורר השראה הרבה יותר. בגיל 17 הוא הקים את עמותת "החיים ללא גפיים" ובגיל 21 הוא סיים את לימודיו באוניברסיטה ויצא למסעות הרצאות בחמש יבשות. הוא מסביר שבזכות העובדה שהוא נולד ללא ידיים ורגליים הוא מסוגל לגעת בלבבות של אנשים, אנשים פתוחים להקשיב לו ומאמנים למה שיש לו לומר כך שלמעשה זו הדרך של אלוהים לעזור לו להגשים את הייעוד שלו.

סדנאות

הצלחה איננה יעד כי אם דרך חיים

דאגלס מקארתור

מחקרים רבים מראים שאנשים שמחים חווים הצלחות בתחומים שונים של חייהם

במחקר מרתק שערכו סוניה לובורמירסקי ושותפיה הם מוכיחים שהקשר בין אושר להצלחה הוא דו כיווני, לא רק שהצלחה גורמת לאנשים להיות מאושרים אלא גם רגשות חיוביים מולידים הצלחה. כך נמצא שלאנשים מאושרים בהשוואה לאנשים שאינם מאושרים יש סיכוי גבוה יותר לחוות נישואים מספקים, חברויות עמוקות, הכנסה גבוהה, ביצועים מוצלחים בעבודה, מעורבות קהילתית, בריאות טובה וחיים ארוכים.

לחצו על הקישור לקריאת המאמר המלא ולמדו על הקשר בין אושר והצלחה

פסיכולוגיה חיובית מאמרים

אם תסתכל על מה שיש לך, תמיד יהיה לך יותר

אם תסתכל על מה שאין לך, לעולם לא יהיה לך מספיק

אופרה ויינפרי

מחקרים מראים כי אנשים אסירי תודה בריאים יותר בנפשם וחווים רווחה נפשית גבוה יותר בחיהם

Emmons & McCullough בחנו את ההשפעה של הכרת תודה על רווחה נפשית. בניסוי שערכו הם חילקו נבדקים באופן רנדומאלי ל-3 קבוצות: הקבוצה ראשונה התבקשה לכתוב בכל ערב חמישה דברים שהם אסירי תודה עליהם, הקבוצה השנייה התבקשה לכתוב 5 דברים שמטרידים אותם והקבוצה השלישית (קבוצת הביקורת) התבקשה לכתוב 5 דברים שהם עשו יותר טוב מאחרים במהלך היום. נמצא כי הקבוצה שתפקדה בצורה הטובה ביותר היא הקבוצה שכתבה על דברים שהיא אסירת תודה לגביהם. קבוצה זו הייתה באופן מובהק יותר אופטימית, יותר חברותית, יותר נדיבה, יותר בריאה, עשתה יותר פעילות גופנית וישנה יותר שעות בלילה.

לחצו על הקישור לקריאת המאמר המלא בנושא הכרת תודה

מי שמתבונן החוצה חולם, מי שמתבונן פנימה מתעורר

קארל יונג

מחקרים מראים שבריאות נפשית היא המפתח לאורח חיים בריא

תזונה מאוזנת, פעילות גופנית, שינה מסודרת, לקיחת ויטמינים ובמעקב רפואי הם אלמנטים חשובים בשמירה על אורח חיים בריא אבל הם לאו דווקא מבטיחים בריאות גופנית. מחקרים מראים כי כדי לשמור על בריאות גופנית אדם צריך מערכות יחסים בריאות, חיים מקצועיים מספקים, ביטוי יצירתי, חיבור רוחני, חיי מין בריאים, ביסוס כלכלי וסביבה בריאה.

לחצו על הקישור לצפייה בהרצאתה של ד"ר ליסה רנקין בנושא אורח חיים בריא בערץ TEDx

הנעת עובדים

Happiness is an inside job

פסיכולוגיה חיובית היא ענף בפסיכולוגיה העוסק בחקר האושר והשגשוג האנושיים

הפסיכולוגיה החיובית מנסה לענות על השאלות איך למה ותחת אילו נסיבות רגשות חיוביים ותכונות חיוביות מתקיימים. הנחת המוצא של גישת הפסיכולוגיה החיובית היא שבני אדם שואפים לחיות חיים בעלי משמעות וסיפוק וכי התמקדות בחוזקות והמידות הטובות יובילו להעצמתן ויסייעו לאדם לקדם ולשפר את איכות חייו ואת מידת שביעות הרצון שלו מהם.

לחצו על הקישור לצפייה בסדרת הרצאות בנושא פסיכולוגיה חיובית מאת ד"ר טל בן שחר

לחצו על הקישור לצפייה בסדרת הרצאות בנושא פסיכולוגיה חיובית מאת ד"ר שון אקור

חשיבה חיובית

נפש בריאה בגוף בריא

הרמב"ם

מחקרים מראים כי באמצעות שינוי האמונות השליליות הטבועות בנו, נוכל להימנע ממחלות קשות

ד"ר ליפטון עסק בשיבוט תאי גזע בעת שגילה את מה שמבחינתו מהווה מהפך במדע הביולוגיה: התאים שלנו נשלטים, לטענתו, על פי מידע הנקלט מהסביבה - ולא מהגנים שנקבעו לנו. כתוצאה מכך, רק 1% מהמחלות נשלט בגנים ו-99% נשלטים על ידי הסביבה, ויש מחקרים שמגבים את המספרים האלה. בניגוד לתפיסה המקובלת, אנשים הם לא קורבן של התורשה שלהם ואם היה סרטן בעבר במשפחה זו אינה גזירת גורל. יש רק שש או שבע מחלות שקשורות לחלוטין בגנים, כך שאפשר לחיות עם גן לסרטן ולא לחלות, אם נימצא בסביבה הנכונה כמובן. המדע החדש הופך אותנו מקורבן לשולטים בחיינו.

לחצו על הקישור לקריאת הכתבה המלאה באתר ynet ולמדו כיצד מחשבה יוצרת מציאות