חיפוש
  • דנה

למה תקשורת מקרבת?

לפני שאור נולד הייתי כל כולי בעולם הפסיכולוגיה החיובית, פיתחתי תכנית בפסיכולוגיה חיובית לבתי ספר, הכשרתי מורים וצוותים וכתבתי הצעת מחקר לדוקטורט בפסיכולוגיה חיובית. הידע הזה היה חלק ממני עוד לפני שידעתי שיש כזה עולם שנקרא פסיוכלוגיה חיובית וזו גם הסיבה שכל כך התרגשתי ממנו, כי הוא תיקף במחקרים ידע שהיה קיים בתוכי, וזו גם הסיבה שכל כך נהנתי להעביר אותו הלאה.

אבל אז אור נולד (בלידה שלגמרי הייתה מימוש כל עקרונות הפסיכולוגיה החיובית שיש, אבל זה לפוסט אחר) ומשהו השתנה. הייתי עייפה ולראשונה בחיי גם חרדה, כל החיים שלי השתנו ופתאום פסיכולוגיה חיובית לא באה לי בטוב. אם מישהו היה אומר לי לחשוב חיובי רציתי לתת לו נבוט בראש (לי אתה אומר לחשוב חיובי??? ילדת הפוסטר של חשיבה חיובית! אם אני לא חושבת חיובי זה כי אני לא יכולה כרגע). ואז גיליתי את התקשורת המקרבת שיש בה גם המון חמלה לכל מה שהוא חיובי. ושוב ידע תאורטי התלבש לי על משהו שכבר התחלתי לגלות בעצמי וזו הייתה תגלית מרעישה! באותן שנים לקח לי זמן להבין את האמא שרוצה לצמוח מתוכי, לפני שהייתי בהריון היה לי ברור איזו אמא אני רוצה להיות, אבל בפועל צמחה אמא אחרת... למשל אור מעולם לא ישן במיטת התינוק שקנינו לו, ולמעשה עד גיל 3 הוא לא נכנס בכלל לחדר המעוצב להפליא שהכנו לו לפני שהוא נולד, כי הוא ישן איתנו בחדר בלינה משותפת ולחדר שלו הוא עבר רק כי הוא ביקש ועדיין האפשרות לבחור באיזה חדר לישון היא לגמרי שלו גם בגיל כמעט 6.

פתאום גיליתי שהגבולות שדיברתי עליהם כל כך יפה לפני שהייתי אמא מרגישים לי כמו הפעלה של כח על הילד שלי וידעתי שיש דרך אחרת לתקשר איתו. והתקשורת המקרבת נתנה לי גב תאורטי לזה, היא נתנה לי גיבוי שמה שאני מרגישה הוא נכון. כי מה זו תקשורת מקרבת? זו דרך לבחור את הזוית שדרכה נרצה להסתכל על המציאות ושמתוכה נרצה לפעול (בזה היא מאוד דומה לפסיכולוגיה חיובית). אם בתוך קופליקט עם אור אני אבחר להסתכל בחמלה על ההתנהגות שלו ואנסה להבין את הצורך שמניע אותו אני אוכל ממש כמו בקסם לפתור את הקונפליקט על ידי זה שנמצא אסטרטגיה שתענה על הצורך שלו (ולא תזניח את הצורך שלי). בדרך הזו אני בוחרת לפתור את הקונפליקט ממקום של אהבה ולא ממקום של כח ויוצרת קרבה ולא פחד. איזה כיף זה!

אז אם בא לכם להתנסות גם את מוזמנים להציץ בכל המוצרים באתר, כי כולם בדרך כזו או אחרת מקדמים תקשורת מקרבת. אבל להתחלה אני מציעה לכם להוריד (בחינם) את גלגל פתרון הבעיות שייתן לכם כהתחלה רעיונות להתמודד עם הצפה רגשית. ואחרי זה לרכוש את לוח התקשורת המקרבת למשפחות או לזגות שיעזור לכם להתרגל לשפה של צרכים ורגשות. ולמיטיבי לכת יש את חבילת התקשורת המקרבת.