חיפוש
  • דנה

איך קלפים מייצרים אינטימיות?

הקלפים של מפתח Soul הם המוצר הראשון שיצרתי, בעצם היו קלפי מפתח Soul לפני שבכלל היה מפתח Soul. יצרתי אותם ביחד עם גל אחרי שהשתתפתי בסדנה שההכרות בה נעשתה דרך שאלות לא סטנדרטיות להכרות, כל משתתף בסדנה היה צריך להציג את עצמו דרך תשובה לשאלה על מה אתה מוכיר תודה? או דרך תשובה לשאלה על מה בחייך הגיע הזמן לסלוח? השאלות האלו זימנו הכרות ממקום אחר והאוירה שנוצרה בקבוצה בעקבותן הייתה מיוחדת ואחרת.

אז חזרתי הביתה וישבתי עם גל וחשבנו על שאלות שמצד אחד יאפשרו מפגש עם חלקים עמוקים יותר שלנו, אבל מצד שני לא יעוררו התנגדות באנשים כמוהו (מה זה אנשים כמוהו? אנשים שלא רגילים לשבת בסדנאות, אנשים שלא רגילים להיפתח ולדבר על עצמם ליד אנשים אחרים ואם אני אצטרך לקטלג אותם אני אקרא להם ציניים :)). אחרי כמה ימים הגענו לרשימה של 80 שאלות. בגלל שבאותו זמן כתבתי את התזה שלי, המוח שלי חיפש אוטמטית תמות בתוך הרשימה הזו ובלי לשים לב זהיתי 4 תמות: תמה אחת הייתה שאלות שהתחילו במילה אילו, תמה שניה הייתה שאלות שנשאלו על העבר, תמה שלישית הייתה שאלות קלילות והתמה הרביעית הייתה קבוצה של שאלות שהייתי צריכה לשכנע את גל להכניס אותן לרשימה - מה שאומר שהן היו עמוקות יותר ודרשו יותר חשיפה והתבוננות פנימית.

בפעם הראשונה שהדפסתי אותם, הדפסתי אותם על ניירות A3 וחתכתי בעצמי את הקלפים עם סכין יפני, גם את השקיות תפרתי בעצמי וגיהצתי את הלוגו על הבד עם נייר גיהוץ. אני לא זוכרת איך התחלתי למכור אותם (כי כאמור מפתח Soul עוד לא הייתה קיים אז), כנראה שנתתי חבילה לחברה שהשתמשה בה בקבוצה ולאט לאט אנשים התחילו להחשף לקלפים והתקשר לבקש לרכוש אותם.

עם השנים והמהדורות החדשות העיצוב, הייצור והשקיות השתדרגו, אבל השאלות נשארו כמעט בדיוק אותו הדבר כמו לפני 10 שנים.

מאז יצא לי להשתמש בהן בעשרות הזדמנויות ובכל פעם נדהמתי מחדש לגלות כמה חיבור וקרבה השאלות האלו מייצרות, השתמשתי בהן בקבוצות שהנחתי, בעבודה עם תלמידים (בעיקר עם שאלות האילו, שאפשרו לי ללמוד עליהם הרבה ומהם לא להרגיש שהם נחשפים), השתמשנו בהם בערב נשים במושב, במפגש הכרות של המשפחות כשגיסי וגיסתי הכריזו שהם מתחתנים, אבל אף פעם לא השתמשתי בהם עם המשפחה שלי הגרעינית שלי...

הייתי צריכה שיחה עם טלי חברה שלי שסיפרה לי שבימים האחרונים הם מעבירים ערבים ממש מהנים עם הקלפים ושכולם ממש נהנים, מאמא שלה ועד דניאלה. דניאלה?? הופתעתי, היא קטנה בשנתיים מאור! איך לא חשבתי לשחק בזה איתו? במיוחד שהוא בתקופה עכשיו שכל היום הוא רוצה שאני אספר לו סיפורים עליי ותמיד יש לי בלאקאווט...

אז בפעם הבאה שהוא ביקש שאספר לו סיפור לקחתי את חבילת הקלפים ו... איזה כיף זה היה!! עברנו שאלה שאלה וענינו עליה שנינו, הילד שלי שלא אוהב לדבר ולשתף שיתף בכח העל שהוא היה רוצה שיהיה לו, מה הוא היה מציל בבית אם הייתה שריפה, ומה ריגש אותו לאחרונה. באותו ערב השארתי את חבילת הקלפים על שולחן האוכל ולמחרת כשישבנו שלושתנו לאכול אור ביקש שנענה שוב על השאלות. ומאז המקום החדש של הקלפים הוא בשולחן האוכל :)


אני אוהבת את הקלפים האלו, אני אוהבת שאנשים כותבים לי שהם אוהבים את הקלפים, אבל יותר מהכל אני אוהבת לגלות כמה עצירה מהאוטומט שלנו ואפשרות להכניס אדם אחר למרחב הפנימי שלנו יוצרת תדר אחר ומשנה את כל האווירה.

רוצים להיווכח לזה בעצמכם? כנסו לעמוד של קלפי מפתח Soul והזמינו לכם חבילה, אם לא תרגישו את האפקט שלהם החזירו אותם וקבלו את כספכם בחזרה.