חיפוש
  • דנה

תקשורת מקרבת אהובתי

באחד הקלפים של מפתח Soul ישנה שאלה שאני מאוד אוהבת: "אם יכולת לשתול תובנה בתודעה של כל בני האדם, איזו תובנה זו הייתה?". אני אוהבת את השאלה הזו כי היא גורמת לנו לעצור ולהבין מה הם השיעורים החשובים שלמדנו? מה הן אבני היסוד של האידואולוגיה האקזיסטנציאלית הפרטית שלנו?

אני לא יודעת לענות באופן חד משמעי מי היא התבונה שהייתי בוחרת לשתול בתודעה של כל בני האדם, זה מרגיש לי כמו להיות בחנות גלידה עם מלא טעמים ומרוב טעמים לא לדעת מה לבחור ובסוף ללכת על שוקלד. אז השוקלד שלי הוא תקשורת מקרבת וכנראה שהייתי בוחרת תובנה שקשורה להבנה שמאחורי כל פעולה שלנו יש צורך שמבקש מענה.

לפני כמה שנים הייתי בגן שעשועים וראיתי ילדה שנפלה מגדר שניסתה לטפס עליה, היא רצה לאבא שלה והוא חיבק אותה ואמר לה "אבל אמרתי לך לא לטפס, את רואה מה קורה כשממטפסים". האבא היה חמוד, אבל הוא היה במצוקה, ברור לי שהצורך שהניע אותו היה צורך בבטחון עבור הבת שלו, אבל האסטרטגיה שלו גרמה לי לכיווץ. באופן שבו אני תפסתי את הסיטואציה, הבת שלו שהייתה כאובה ומבוהלת (ואגב גם הצורך שלה בעייני באותו רגע היה בטחון) היא רק רצתה חיבוק והרגעה, הדבר האחרון שהיא הייתה צריכה היה האשמות שחוזרות על עצמן כמו מנטרה.

אז מה עושים? הרי אני בחיים לא אגש לאבא ואגיד לו מה הוא צריך לעשות לדעתי, וגם מאיפה אני באמת יודעת מה נכון להם?

וכאן נכנסת לתמונה התובנה שלי (זו שהייתי רוצה לשתול בתודעה של כל בני האדם), כי באותו רגע רק רציתי שהאבא הזה יכיר את הגישה של התקשורת המקרבת, שיידע לעצור שנייה ולעשות סדר בין כל המחשבות, השיפוטים, הרגשות והצרכים שמציפים אותו באותו רגע. שיוכל להיות באמפטיה לעצמו על זה שהוא מאוד מבוהל כי הוא ראה את הבת שלו נופלת, שיוכל להיות באמפטיה לעצמו על זה שהוא בלחץ מזה שכל האימהות בגן שעשועים בוחנות את התגובה שלו. ואז הוא יוכל להיות באמפטיה לבת שלו שכרגע נפלה וכואב לה והיא מבוהלת. יש לי הרגשה שהאסטרטגיה שהוא היה בוחר הייתה אחרת... אבל אולי אני טועה.

כשאני נתקלת בבעיה המוח שלי עובד שעות נוספות, הוא מנתח עם עצמו את הסיטואציה ובלי שאני אשים לב בכלל נולד לו פתרון. והפתרון שנולד אצלי לתחושת הכיווץ הזו שחוויתי לא פעם כשהרגשתי שצרכים לא נענים הוא לוח משפחה מתקרבת. לוח מגנט שיצרתי ביחד עם מיכחוליקה, יוצרת אהובה שהיא גם חברה, וביחד שמנו לנו למטרה להנגיש את העקרונות של תקשורת מקרבת לכל בית.

אז מה יש בלוח הזה? 10 מגנטים עם איורים של רגשות ו-10 מגנטים עם איורים של צרכים ו-5 מגנטים עם עיגולים רקים שבהם כל אחד מבני הבית מצייר את עצמו (וגם 5 מגנטים חלקים להוספת רגשות וצרכים שלא מופיעים בלוח). ויש את הלוח עצמו שיש בו מקום לשים את המגנט שלך ולידו מגנט שמבטא את הרגש שאתה חש עכשיו ומגנט שמבטא את הצורך שחי בך כרגע ומבקש מענה.

כל כך פשוט, אבל טומן בחובו כל כך הרבה. הלוח הזה נמצא תמיד על המקרר כך שהוא נגיש לכל בני הבית וכשילד או מבוגר שנמצא בקונפליקט זוכר לגשת אליו כבר קורה קסם. כי הוא עוצר ולרגע אחד יוצא מהאוטמט שלו, לרגע אחד הדפוסים שלו לא הכתיבו לו את המשך הדרך (שכמעט תמיד מובילה להתנגשות). ואחרי העצירה יש התבוננות (משהו שאנחנו כמעט ולא עושים - אנחנו לא מתבוננים במה קורה בנו בזמן שאנחנו בקונפליקט), הלוח מזמן לנו את האפשרות להבין מה אנחנו מרגישים כרגע ולמה אנחנו מרגישים את זה (איזה צורך לא נענה).

וזהו. מכאן לחשוב ביחד על אסטרטגיה שתענה לשני הצדדים על הצרכים שלהם היא כבר ממש קלה.

רוצים לנסות בעצמכם? כנסו לעמוד של משפחה מתקרבת והזמינו לכם לוח.